Instagram: viktorija_andriukaitiene

2015 m. gruodžio 21 d., pirmadienis

Salicilo rūgštis - sos priemonė spuogams


Ar buitinėje chemijoje naudojamas spiritas tinkamas higienai ir kosmetikai?
Prabilus apie etilo alkoholį, kurį buityje vadiname tiesiog alkoholiu ar spiritu, daugelio žmonių veiduose sustingsta supratinga šypsenėlė. Taip jau istoriškai susiklostė, jog šį lakų skystį mūsų sąmonė norom nenorom susieja su etilo alkoholio turinčiais gėrimais. Tačiau dar dažniau žmonės, bent jau didžioji dauguma skaitančiųjų šias eilutes, su spiritu susiduria kasdieniame gyvenime - juk etilo alkoholis iki šiol yra viena populiariausių ir dažniausiai vartojamų antiseptinių ir dezinfekcinių priemonių, naudojamų kosmetikoje, medicinoje ir buityje. Spiritu dezinfekuojame ir gydome odos pažeidimus, savo sudėtyje etilo alkoholio turinčiais kosmetiniais produktais naudojamės kasdienės higienos ir odos priežiūros procedūrų metu. Todėl labai svarbu, koks produktas kasdien veikia mūsų organizmą.„Šlakelis“ istorijos
Nustatyti tikslią etilo alkoholio atsiradimo datą gana sudėtinga: tikėtina, kad jį žmonija atrado pirmą kartą paragavusi fermentuotų vaisių sulčių, o vėliau jau tik tobulino jo gamybos būdus. Žinoma, kad grynas etilo alkoholis pirmą kartą buvo išgautas XIV amžiuje distiliuojant vyną, ir nuo to laiko spiritas plačiai naudojamas įvairiausiose kasdienio gyvenimo srityse. Vėlesniais laikas spirito gamyba vystėsi ir tobulėjo, o didėjantis poreikis skatino ieškoti naujų žaliavų ir technologijų. Taip atsirado ir dvi spirito rūšys: švarus medicininis ir techninis spiritas, skirtas patenkinti pramoninės gamybos ir techninio progreso reikmes. Istoriškai techninis spiritas visuomet buvo pigesnis už medicinį spiritą dėl skirtingų žaliavų, gamybos būdų ir reikalavimų jo grynumui bei saugumui.

,,Geras“ ir ,,blogas“ spiritas
Taip liko iki šiol: mūsų dienomis gaminamas bei naudojamas ir medicininis, ir techninis spiritas. Kalbėti apie tai, kuris iš jų geresnis – nelabai etiška dėl paprastos priežasties: galima teigti, kad medicininis ir techninis spiritas - du skirtingi produktai, kurių paskirtis visiškai kitokia. Medicininis spiritas naudojamas vaistų gamyboje, medicinoje ir maisto pramonėje, gaminamas tik iš maistinių žaliavų, jis išvalytas maksimaliai nuo įvairių priemaišų ir kenksmingų cheminių junginių. O techninis (denatūruotas) spiritas, gaminamas iš medienos ir naftos pramonės atliekų, turi daugiau priemaišų ir šalutinių gamybos produktų. Todėl techninį spiritą naudojant ne pagal paskirtį, galima sulaukti liūdnų pasėkmių: visi esame girdėję tragiškų apsinuodijimo techniniu spiritu istorijų. Žmogaus sveikatai ir net gyvybei pati pavojingiausia techninio spirito priemaiša – metilo alkoholis, kurio nei vizualiai, nei pagal kvapą neįmanoma atskirti nuo etilo alkoholio. Tik keli militrai metanolio sukelia sunkią intoksikaciją, o 30 ml, tai yra vos vos daugiau nei valgomasis šaukštas - mirtį. Metilo alkoholis ir jo metabolitai pažeidžia centrinę nervų sistemą, kepenis, inkstus, regos organus, sukelia sunkią metabolinę acidozę, pavojingą žmogaus gyvybei. Paprastai dėl ūmaus apsinuodijimu metanoliu nukenčia alkoholio surogatus vartojantys asmenys. Tačiau medicinos praktikoje yra žinoma ir apsinuodijimo metanolio garais atvejų. Toks apsinuodijimas dažniausiai lėtinis. Lėtinio apsinuodijimo metanoliu atveju gali pasireikšti galvos skausmas, svaigulys, nemiga, padidėjęs nuovargis, sutrikti virškinimo sistemos veikla, varginti skausmas širdies, kepenų srityje, sutrikti regėjimo funkcijos ir pan.

Atsarga gėdos nedaro
Buitinės chemijos pramonėje naudojamas techninis spiritas yra išvalytas nuo įvairių kenksmingų priemaišų, todėl saugus, jei jį naudojame pagal nurodytą paskirtį. Tam tikrais atvejais į techninį spiritą specialiai pridedama žmogui nekenksmingų priemaišų (nemalonų kvapą, spalvą, skonį suteikiančių junginių), kad jos „atbaidytų“ alkoholiu piktnaudžiaujančius asmenis. Tačiau kai kalbame apie tai, kas ,,arčiausiai kūno“, tai yra kosmetinį spiritą (ar kamparo spiritą), neretai kasdien naudojamą odos higienai ar dezinfekcijai, visada verčiau rinktis produktus, pagamintus iš medicininėms reikmėms skirto etilo alkoholio. Žinoma, kad oda - ne tik didelį plotą turintis žmogaus kūno dangalas, atliekantis apsauginę, toksinų šalinimo ir daugelį kitų funkcijų: patekusios ant odos rezorbuojasi įvairios medžiagos, dažnai veikiančios ne tik odos būklę, bet ir visą žmogaus organizmą. Lygiai tokiu pat keliu patenka ir mums „netinkamos“, kitaip tariant, kenksmingos medžiagos, galinčios sukelti įvairius negalavimus. Būtent dėl šios priežasties svarbu, kad kas kartą netektų spėlioti, ar techninis spiritas (sudėtyse jie pavadinti Isopropyl Alcohol, Denatonium Benzoate, Denatured ethyl spirit), naudojamas kokio nors odą dezinfekuojančio tirpalo gamyboje, toks pat saugus, kaip ir vaistinėse parduodami farmacijos įmonių gaminami produktai.Salicilo rūgštis poveikiu nenusileidžia brangioms odos priežiūros priemonėms, ypač gydant odos spuogus, nes puikiai dezinfekuoja. Tačiau nesugalvokite šiuo tirpalu dezinfekuoti viso veido. To daryti griežtai negalima. Salicilo rūgštis arba salicilo spiritas naudojamas kaip antiseptikas turint spuogus. Kovą su spuogais pradėk nuo tinkamos higienos. Jokiu būdu neik miegoti nenusivaliusi makiažo, veidą būtina prausti ryte ir vakare švelniu veido prausikliu. Jokiu būdu pati nespaudyk spuogų net jei jo viršūnėlė balta. Išspaudusi bakterijomis užkrėsi sveiką odą. Geriau jį „pridegink“ tam puikiai tiks salicilo rūgštis. Sudrėkinkite vatos tamponėlį bei kelias sekundes prispauskite jį prie spuogo. Salicilo rūgštis veikia antibakteriškai ir priešuždegimiškai,sugeba prasiskverbti į pačias poras, kur paprasčiausiai ištirpdo sukietėjusius ir poras užkimšusius odos riebalus, taip pat valo suragėjusias negyvas odos ląsteles bei šviesina odą, padedama greičiau sumažinti po spuogų likusius randelius. Tačiau šią priemonę nereikia piknaudžiauti, ji yra kaip sos priemonė ir ją reikia naudoti tik iškilusiems skausmingiems spuogeliams (daug kas kenčia nuo skausmingų spuogų ant nugaros) ir tik trumpą laiko tarpą, nes alkoholis sausina ir pažeidžia odą. Tai puiki priemonė tada, kai nelauktas spuogas iškyla prieš svarbią dieną, tokią kaip vestuvės.:)

1 komentaras:

  1. Iškilus spuogams, tas vietas dažnai tepu salicilo spiritu. Su šia priemone spuogų gydymas tampa gana paprastas, efektyvus ir pigus. Kadangi vienas kitas spuogelis iškyla ne taip ir dažnai, tad kol kas pakanka tik šios priemonės. Nors esu skaičiusi labai gerų atsiliepimų, apie spuogų gydymą lazeriu. Įdomu ar efektyvu.

    AtsakytiPanaikinti